جراحی آرتروسکوپی زانو

تعریف آرتروسکوپی

آرتروسکوپی یک روش درمانی است که متخصصین ارتوپدی از آن استفاده می کنند.آرتروسکوپی به معنی روشی می باشد که با آن می توان داخل مفصل را دید و به رفع زانو درد پرداخت. آرتروسکوپی از واژه های Arthero به معنی مفصل و Scopy به معنای دیدن تشکیل می شود. دیدن داخل مفصل به پزشک در تشخیص درست بیماری کمک می کند و پزشک می تواند پس از تشخیص مشکل زانو برای  درمان و جراحی آن با استفاده از آرتروسکوپ اقدام کند. سالانه بالغ بر 4 هزار نفر در جهان عمل آرتروسکوپی زانو را برای درمان استفاده می کنند.

 

در گذشته جراحی مفصل زانو به روش باز انجام می شد که این عمل در اغلب اوقات باعث می شد که به مفصل زانو صدماتی وارد شده و فرد پس از عمل سلامتی کامل خود را نداشته باشد.اما آرتروسکوپ عملکرد بیمار پس از جراحی را بهتر می کند و آسیب های مفصلی حین عمل نیز بسیار کاهش می یابد.

روش درمان با آرتروسکوپی

قسمت اصلی دستگاه آرتروسکوپی یک لوله فلزی می باشد که قطر آن اندازه قطر نوشیدنی ها و تو خالی می باشد. در قسمت داخلی این لوله عدسی های فراوانی وجود دارد و یک سر این لوله نیز یک دوربین فیلمبرداری با دقت بالا قرار داده شده است.

پزشک با ایجاد شکافی به قطر چند میلیمتر لوله را وارد مفصل می کند و با کمک دوربینی که در سر لوله تعبیه شده تصاویری از داخل مفصل تهیه می شود که پزشک از طریق مانیتور موجود در مطب می تواند مفصل راببیند. در سر لوله هم زمان با دوربین یک منبع نوری نیز تعبیه شده است.

سپس پزشک با ایجاد شکافی دیگر بر روی مفصل مایعاتی را به داخل مفصل می فرستد.که این اقدام را به این دلیل انجام می دهد که اولا مایع کدر موجود در مفصل خارج شود چرا که با حضور مایع شفاف اجزای مفصل را بهتر می توان دید. دوما با این کار اجزا مفصل بیشتر از هم فاصله می گیرند که این امر باعث می شود تشخیص بهتری صورت بگیرد  و مشکلات زانو بهتر دیده شوند.

در موارد درمانی پزشک با وارد کردن یک چاقوی جراحی از یک شکاف کوچک دیگر اقدام به تراشیدن بافت های داخلی مفصل می کند.در روش آرتروسکوپی می توان از لیزر نیز استفاده کرد.

جراحی با آرتروسکوپی جزو عمل های سرپایی و بدون بستری محسوب می شود. به این منظور که بیمار چند ساعت قبل از عمل در بیمارستان بستری می شود و بعد از انجام آرتروسکوپی نیز مرخص می شود و می تواند به خانه خود بازگردد.

زمانی که جراحی پابان یافت تمام ابزار و وسایل از داخل پای فرد خارج شده و شکاف های ایجاد شده را بخیه و پانسمان می کنند.

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هجده =