در رفتگی لگن

در رفتگی لگن

دررفتن لگن از جمله آسیب هایی است که فرد مبتلا به آن را بسیار درگیر کرده و حتی از حرکت کردن باز می دارد. در این مطلب ،علت دررفتن لگن و نحوه درمان و علائم آن را شرح خواهیم داد.

دررفتگی چیست؟

زمانی که یک استخوان از مفصل خارج می شود، دررفتگی یا جابه جایی رخ می هد. برای مثال یک مفصل بالای استخوان بازو وجود دارد که شانه را متصل می کند. زمانی که از ناحیه ی خود خارج شود یک شانه ناپایدار خواهید داشت و دررفتگی رخ می دهد.

دررفتگی ممکن است در بسیاری از نواحی بدن اتفاق بیافتد از جمله: زانو، لگن، مچ پا، شانه و…

زمانی که دررفتگی یا جابه جایی رخ داد، باید به صورت اورژانسی و سریع به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. زیرا این دررفتگی تنها باعث درد در ناحیه مورد نظر نمی شود بلکه ممکن است باعث آسیب به قسمت های اطراف، رباط، اعصاب و یا عروق خونی گردد.

دررفتگی چه زمانی رخ می دهد؟

زمانی که به یکی از مفصل های بدن، یک فشار یا نیروی غیر منتظره  وارد شود و یا جابه جایی ناگهانی ایجاد شود ممکن است منجربه دررفتگی گردد.

دررفتگی در چه افرادی رخ می دهد؟

برای هر کسی با توجه به موقعیت و شرایطی که در آن قرار دارد ممکن است دررفتگی ایجاد شود .اما معمولا برای افراد مسن این اتفاق بیشتر می افتد. حتی کودکان نیز می توانند درمعرض آسیب بیشتری برای دررفتگی یا شکستگی استخوان قرار بگیرند.

دررفتگی لگن چه زمانی خ می دهد؟

زمانی که سراستخوان ران از ناحیه ی خود (حفره استابولوم لگن) در استخوان لگن خارج می شود. معمولا یک فشار و نیروی بزرگی به ران وارد شده است. زمانی که دررفتگی لگن اتفاق می افتد ، ممکن است سراستخوان ران به پشت یا جلو جابه جا شود.( در بیشتر مواقع سر استخوان ران به پشت جا به جا می شود.)

معمولا در تصادفات دررفتگی لگن زیاد اتفاق می افتد، زانو به داشبورد خورده و این نیروی وارد شده ران را به عقب می کشد ، در نهایت دررفتگی لگن رخ می دهد.

در-رفتگی-لگن

در-رفتگی-لگن

علائم دررفتگن لگن چیست؟

 • درد بسیار زیاد مخصوصا هنگام حرکت ( اگر آسیب عصبی وجود داشته باشد ممکن است بیمار هیچگونه دردی در ناحیه پا احساس نکند.)
 • بیمار قادر به حرکت دادن پا نیست
 • ناحیه ی مورد نظر در اکثر مواقع کبود یا متورم می شود و یا ممکن است قرمز شده یا تغیر رنگ بدهد.
 • احساس سوزش
 • بی حسی در نواحی اطراف
 • درد در کمر
 • تغیر وضعیت در پاها

عوارض دررفتگی لگن

دررفتگی لگن ممکن است باعث، شکستگی استخوان ، آسیب به عصب سیاتیک شود .

در رفتگی لگن از جمله آسیب هایی است که به علت درد و ناتوانی در حرکت، باید سریعا درمان شود.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

نحوه درمان دررفتگی لگن

 • جا انداختن و تغیر موقعیت استخوان هایی که جابه جا شده است ( جا انداختن ممکن است بدون جراحی و یا با جراحی انجام شود.)
 • تجویز دارو های مرتبط
 • توانبخشی
 • و…

در مواردی که دررفتگی لگن ایجاد می شود، بهترین جراح ارتوپد قسمت مورد نظر را بررسی کرده و ناحیه ی جابه جا شده را تشخیص داده و سریعا درمان را شروع می کند.اگر جراحت دیگری جود نداشته باشد، بی حسی موضعی  و یا داروی آرام بخش به بیمار داده می شود و سپس استخوان را جابه جا می کنند.

امااگر به دنبال دررفتگی لگن، بافت نرم پاره شده باشد و یا استخوان هایی شکسته شده باشند، ممکن است نیاز به جراحی یا دیگر روش های درمانی باشد.

مقالات مرتبط:

 

پوکی استخوان

برچسب گذاری توسط , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − ده =