شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات

یکی از مشکلاتی که خیلی از افراد آن را در زندگی خود تجربه کرده اند، شکستگی های ستون فقرات است که به دلیل آسیب ها و اتفاقات مختلفی به وجود می آید .

شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات

علل شکستگی ستون فقرات

یکی از مهمترین موضوعات که منجر به شکستگی ستون فقرات می شود تروماها و ضربات می باشد . شاید در بعضی از جوامع اولین یا دومین علت مرگ تروماها باشد . تروما ستون فقرات ناتوانی بالایی را به همراه دارد که به علت بروز ضایعات ایجاد شده می باشد . در این گونه مواقع اغلب فرد ممکن است دچار فلج از ناحیه گردن به پایین و یا فلج از ناحیه کمر به پایین شود در نتیجه عوارض بسیار سنگین و خطرناکی را به وجود می آورد . از دیگر عوامل ایجاد تروما در ستون فقرات در اثر شغل ها مانند مشاغل ساختمانی می باشد .

نشانه های شکستگی فشاری ستون فقرات

اگر شکستگی بر اثر صدمه ناگهانی رخ دهد، احتمالا درد شدیدی در کمر خود احساس خواهید کرد . اگر قطعات شکسته به سمت کانال نخاعی حرکت کنند و به اعصاب و نخاع صدمه بزنند، احتمالا در پاها و شکم خود درد و بی حسی خواهید داشت .

شکستگی فشاری در استخوان های ظریف و شکننده، ممکن است در ابتدا هیچ دردی ایجاد نکند یا درد خفیفی داشته باشد . اما با گذشت زمان ممکن است باعث ایجاد قوز کمر و کوتاهی قد بشود، مخصوصا در زنان مسن . این اختلال کیفوز یا “کوهان بازنشسته ها” نامیده می شود .

تشخیص شکستگی ستون فقرات

اولین اقدام معاینه دقیق بیمار است، اگر بیماری علائم عصبی داشته باشد و براساس نوع و سطح حسی می توانید MRI، سی تی اسکن و یا رادیوگرافی انجام دهید . اگر فردی بدون هیچ گونه علائم عصبی مراجعه می کند ولی سابقه چنین ترومای را دارد اولین اقدام گرفتن رادیوگرافی ساده از ستون فقرات می باشد . در صورت تشخیص شکستگی ستون فقرات اقدامات بعدی صورت می گیرد .

درمان شکستگی ستون فقرات

روش های درمان غیر جراحی

اولین اقدام در مورد شکستگی ستون فقرات درمان های غیر جراحی نظیر: استراحت، دارودرمانی، فیزیوتراپی و استفاده از کمربند های طبی مخصوص می باشد.

دارودرمانی

به طور معمول درد ناشی از شکستگی ستون فقرات تا مدت ها همراه با فرد خواهد بود . فرد می تواند با مراجعه به متخصص ارتوپدی تحت معاینات لازم قرار بگیرد با توجه به نوع عارضه پزشک می تواند داروهای مسکن و ضد التهاب غیر استروئیدی تجویز نمایید .

استراحت

مدت دوره استراحت حتما باید تحت نظر پزشک تعیین شود در مراحل ابتدایی شکستگی، استراحت می تواند در کاهش درد اثر گذار باشد اما میزان بیش از حد استراحت می تواند به پیشرفت بیماری پوکی استخوان و احتمال بروز شکستگی را در آینده افزایش دهد .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

استفاده از کمربند های طبی مخصوص

کمربندهای طبی سبب می شود تا حرکات مهره های ستون فقرات محدود شود . کمربندهای طبی به دو نوع سخت و نرم تقسیم می شوند که با توجه به نوع عارضه میزان سختی و نرمی کمربند مشخص می شود . شایان ذکر است که استفاده نادرست از کمربندها خود می تواند منجر به بروز عوارض نظیر: ضعیف شدن و تحلیل رفتن عضلات کمر شود .

درمان پوکی استخوان

یکی از مسائل تاثیر گذار در شکستگی ستون فقرات پوکی استخوان می باشد با درمان پوکی استخوان می توان از پیشرفت بیماری و شکستگی های مجدد پیشگیری نمود .

جراحی شکستگی ستون فقرات

در مواقعی که هر کدام از درمان های غیرجراحی پاسخ گو نباشد می توان برای درمان شکستگی ستون فقرات اقدام به انجام جراحی نمود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

 

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل لگن

 

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =