پارگی رباط صلیبی زانو

پارگی رباط صلیبی زانو

زانوی هر انسانی تقریبا توسط چهار رباط اصلی به طور کامل پایدار می شود. هر کدام از این رباط ها اهمیت خاص خود را دارد. دو تا از این رباط ها در خارج زانو قرار دارند و دو رباط هم داخل زانو قرار دارند. در این مقاله در رابطه با یکی از این رباط ها که آسیب به آن در بین ورزشکارانی که ورزش های تماسی مانند فوتبال بسکتبال والیبال و ورزش های رزمی را انجام می دهند.، مورد بررسی قرار می گیرد که به پارگی رباط صلیبی زانو معروف است.

آسیب به رباط صلیبی جلویی یا قدامی یکی از شایع ترین آسیب هایی است که به رباط های داخل زانو وارد می شود.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

عملکرد رباط صلیبی زانو

همانطور که گفته شد داخل زانو دو رباط قرار دارد که این دو رباط به صورت عمود برهم قرار دارد به همین دلیل است که به نام رباط های صلیبی شناخته شده اند. یکی از این رباط ها در جلو قرار دارد و یکی دیگر از این رباط ها در عقب قرار گرفته است. آسیب به رباط صلیبی جلویی یا قدامی یکی از شایع ترین آسیب هایی است که به رباط های داخل زانو وارد می شود. آن چیزی که مسلم است و در مورد پارگی رباط زانو را واجد اهمیت می کند این است که متاسفانه خود رباط صلیبی بعد از پارگی توانایی ترمیم ندارد و حتی دوختن مجدد این رباط هم هیچ فایده ای ندارد به این دلیل که رباط ها به صورت کش هایی عمل می کنند که بین دو نقطه با یک کشسانی مشخصی از حرکت زانو به جلو و عقب جلوگیری می کند.

آسیب به رباط صلیبی

بهترین متخصص ارتوپدی در تهران  می فرمایند زمانی که یکی از این نقاط ذکر شده چه از محل چسبیدن به بالا و چه از محل چسبیدن به پایین و یا از وسط دچار آسیبی دیدگی شود حالت کشسانی خود را از دست می دهد و به هیچ عنوان وصل کردن آنها به هم باعث بهبود عملکرد آنها نمی شود. به همین دلیل است که جراحان در آسیب های رباط صلیبی در دو دهه گذشته به این نتیجه رسیدند که باید این رباط آسیب دیده را بردارند و با یک رباط دیگر جایگزین کنند و نام بازسازی رباط صلیبی زانو به همین علت می باشد.

آیا امکان ورزش بعد از بازسازی رباط صلیبی وجود دارد؟

این سوال همواره برای ورزشکاران در رابطه با باز سازی رباط صلیبی پیش می آید که آیا بعد از عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی می توانند به ورزش کردن ادامه دهند یا خیر؟ به طور کلی توصیه می شود فرد پس از انجام عمل جراحی، نوع ورزش خود را از ورزش های تماسی تغییر دهد. اما ورزشکاران حرفه ای و عضو تیم های ملی، باذکر میزان احتمال آسیب دیدگی توسط پزشک، با بازتوانی های مناسب به ورزش خود باز گردانده می شوند اما باید توجه داشت که همواره زانویی که تحت عمل جراحی قرار می گیرد مستعد آسیب های مجدد است، بنابراین به هیچ عنوان نمی توان گفت فردی که رباط صلیبی خود را یک بار عمل جراحی کرده است مجددا دچار آسیب نمی شود و این آسیب های مجدد، همواره با جراحی های بزرگ تر و با علائم بیشتر برای بیمار همراه خواهد بود.

پارگی رباط صلیبی زانو

پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پارگی رباط صلیبی ACL

آسیب های ACL یا رباط صلیبی قدامی در ورزشکاران حرفه ای و  غیر ورزشکار متفاوت است. در ورزشکاران حرف ای معمولا اگر پارگی کامل ACL باشد بعد از یکی دو هفته فیزیوتراپی اولیه و بدست آوردن و دامنه حرکت زانو فرد فرد معمولا به سمت عمل جراحی فرستاده می شود. ولی در افراد غیر ورزشکار و افرادی با سن بالاتر و غیرفعال بحث متفاوت است و بستگی به آسیب های همراه دارد مثلا آسیب یا پارگی مینیسک زانو و آسیب به سایر رباط ها که چه میزان می باشد. معمولا بر اساس این فاکتورها برای درمان تصمیم گیری می شود. در این موارد قبل از عمل جراحی دو تا سه ماه اعمال غیر جراحی شامل درمان مدیکال و توانبخشی توصیه می شود اگر چنانچه بعد از این مدت فرذد مشکلی مانند خالی کردن زانو داشت معمولا به سمت عمل جراحی فرستاده می شود.

 

متخصص ارتوپد در صادقیه

برچسب گذاری توسط , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هفت =