پاچنبری مادرزادی

پاچنبری را می توان یکی از مهم ترین و بدشکل ترین  مشکل مادرزادی پا دانست . پاچنبری می تواند درجات مختلفی داشته باشد ، پاچنبری خفیف  و شدید بسته به نوع  شدت آن ، درمان های مختلفی دارد  .  دکتر مسعود صابری  متخصص ارتوپدی خوب در تهران  بعد از معاینه کاملا  بهترین روش تشخیصی را  استفاده می کنند . اگر شماهم اطلاعی در این زمنیه ندارید بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید .

پاچنبری مادرزادی

پاچنبری مادرزادی

اصلاح مبهم پاچنبری  برای بسیاری از جراحان ،به  معنای شایع  ترین  و مهم ترین  ناهنجاری مادرزادی پا می باشد .دلیل بروز  این ناهنجاری هنوز مشخص  نمی باشد . در بسیاری  از موارد ،اختلال  در تکامل جنین همراه  با عدم  تعادل  عضلات مسئول اینورشن  پلانتار  فلکشن و عضلات  مشوول  اورشن – دورسی فلکشن  می باشد .  احتمالا  یک اختلال  عصبی – عضلانی  در ایجاد  این ناهنجاری  دخیل است . انواع  خفیف این ناهنجاری ممکن است با بد قرار  گرفتن طولانی  مدت  پای جنین در رحم  توجیه گردد  اما این موضوع  را نمی توان  علت معمول  این ناهنجاری دانست.

آسیب شناسی

جز اصلی  این ناهنجاری ،نیمه  در رفتگی  مفصل بین تالوس  و ناویکولار  است به طوری  که استخوان  ناویکولار  به جای آن  که بر قسمت  دیستال  تالوس قرار بگیرد ، روی سطح  داخلی آن قرار  گرفته است . بافت های  نرم سمت  داخل پا نیز  به اندازه کافی تکامل نیافته اند  و از حالت طبیعی  کوتاه تر هستند .

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در غرب تهران می باشد .جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره ٤٤٧٤٢١٣١ تماس حاصل نمایید .

یافته های بالینی

این ناهنجاری  در پسران نسبت  به دختران  بسیار شایع است . یک  یا هر دو  پا ممکن است  درگیر باشند .  هنگامی  که نوزاد  متولد می شود ، پا به سمت  داخل چرخیده  است به  طوری که کف  پا در سمت  داخل قرار گرفته  است .

این ناهنجاری به طور دقیق تر  از سه جز تشکیل شده است:

اینورشن پا ( چرخش به سمت داخل )

ابداکشن قسمت  جلوی پا نسبت  به قسمت خلفی

اکوینوس (فلکشن به سمت پایین )

پا را نمی توان به  طور غیر فعال  در محدود طبیعی اورشن  و دوری فلکشن حرکت  داد . عدم تکامل عضلات  قسمت تحتانی  ساق پا ممکن است  واضح  باشد ، به ویژه  در مواردی  که تنها  یک پا گرفتار است .

تشخیص پا چنبری مادرزادی

نوزادان به طور معمول  از نظر شواهد  ابتلا به  پاچنبری  معاینه می شوند  برای تشخیص  این وضعیت  کافی نیست  که پای نوزاد  در حالت استراحت  جنین  وضعیتی داشته  باشد ،زیرا  نوزادان طبیعی  نیز غالبا  پایشان  در وضعیت  اینورشن قرار دارد .

درمان بعد از تشخیص متخصص ارتوپدی

اگر چه این ناهنجاری  ساده به نظر می رسد  اما درمان  آن با  مشکلاتی همراه است . مقبول ترین  روش درمان ، استفاده از  درمان های  محافظتی  به شکل اصلاح  ناهنجاری  و آتل گیری  طی سال  اول زندگی  و غالبا  پس از آن می باشد . اگر این روش  در اصلاح  ناهنجاری  با شکست مواجه شود  از درمان  جراحی جهت  اصلاح آن استفاده می شود .

درمان جراحی

نظرات در مورد  زمان ادامه درمان محافظتی  و زمان  انجام جراحی  اصلاح  ناهنجاری  در شیر خواران  متنوع است  . اگر  درمان محافظتی  در اصلاح  این وضعیت  با شکست مواجه شوند ،معمولا  باید قبل از سن 9  ماهگی  جراحی را انجام داد.

برچسب گذاری توسط , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =